Projekty

 

MAM HAKA NA RAKA W KNUROWIE:

 

To akcja, w której byliśmy Partnerem Lokalnym - Strategicznym - od 16 stycznia do października 2014 roku -, a Organizatorem Lokalnym był Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, który reprezentuje Zespół Lokalny - Grupa LIMFA. Realizowany w ramach ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży - Mam Haka na Raka - edycji 7., którego Organizatorem Krajowym jest Polska Unia Onkologii z Warszawy. 

W Grupie LIMFA byli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie. Liderką była Wiktoria Żukowska - uczennica Liceum Ogólnokształcącego (mundurowego), a Opiekunem jest Joanna Rapcia - Jemioło - nauczycielka.

 

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na BLOGU.

 

 

grafika: PUO Warszawa

 

 

SPOŁECZNIE ZAKRĘCENI:

 

To projekt, którego jednym z Organizatorów byliśmy my - Stowarzyszenie Cztery Pory Roku (SCPR) z Knurowa - ale pomysłodawczynią i koordynatorką była Emilia Kruszkiewicz - uczennica Technikum nr 1 z ZSIJP w Knurowie, uczestniczka projektu Korba Fundacji Rozwoju Społecznego DEMOS w Krakowie i wolontariuszka SCPR w Knurowie. Trwał od 2 lipca do 31 października 2013 roku.

 

Cel: wspomaganie rozwoju knurowskiej społeczności lokalnej.

 

Etapy:

  • promocja i organizacja wolontariatu,
  • cykl warsztatów z pierwszej pomocy, m.in. dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych,
  • Dzień Sportu - "Nie patrz na NIEPEŁNOSPRAWNEGO, jak na NIENORMALNEGO - ON jest taki, jak TY",
  • Koncert Charytatywny "Pomagamy w rytmach Hip-Hopu".

 

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na Blogu.

 

 

 grafika: PieM PROJEKT Rybnik / SCPR / Paweł Mitura-Zielonka
 

 

SPOTKANIA Z PARLAMENTEM EUROPEJSKIM:

 

To projekt, którego Liderem była Polska Fundacja im. Roberta Schumana z Warszawy, a realizowała go z 10 Partnerami, tj. z 9 szkołami średnimi z miejscowości takich jak: Suwałki, Zgorzelec, Słubice, Chełm, Zawiercie, Kluczbork, Włocławek, Chodzież i Ostrów Wielkopolski oraz z 1 stowarzyszeniem, czyli z nami - Stowarzyszeniem Cztery Pory Roku z Knurowa. Projekt finansowany był ze środków Parlamentu Europejskiego, a trwał od listopada 2012 roku do maja 2013 roku. 

Celem projektu było poszerzenie wiedzy na temat Parlamentu Europejskiego wśród osób, które w 2014 roku będą miały okazję wziąć udział w wyborach  do tej instytucji. Skierowany głównie do młodzieży w wieku 17-22 lata mieszkających w miejscowościach, w której projekt jest realizowany.

 

Kluczowe etapy w niniejszym projekcie, to:

- szkolenie dla koordynatorów lokalnych (Warszawa, 14.12.2012r.),

- rekrutacja bezpośrednich uczestników projektu i przygotowanie do poszczególnych etapów (Knurów i inne miejscowości, w których projekt był realizowany, styczeń 2013),

- Gra miejska (Knurów, 13.02.2013r.),

- Happening (Knurów, 27.04.2013r.),

- podsumowanie projektu (Warszawa, 9-12.05.2013r.).

 

Szczegółowe informacje o w/w etapach projektu opisane są w Aktualnościach.

 

 

grafika: Polska Fundacja im. Roberta Schumana z Warszawy

 

KONCERT CHARYTATYWNY "POMAGAMY W RYTMACH REGGAE":

 

To projekt, którego Organizatorem byliśmy my - Stowarzyszenie Cztery Pory Roku z Knurowa, ale pomysłodawczynią była Magdalena Kozdroń - uczennica 2 klasy Technikum Ekonomicznego z Knurowa i uczestniczka projektu KORBA. Partnerami projektu byli: Fundacja Demos z Krakowa, Stowarzyszenie SIEMACHA i Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego z Knurowa.  Finansowo projekt wsparły lokalne instytucje i firmy. Patronat honorowy projektu objęli: Prezydent Miasta Knurów - Adam Rams i Urząd Miasta Knurów, Starosta Powiatu Gliwickiego - Michał Nieszporek oraz Poseł RP - Jan Kaźmierczak. Ponadto, medialnie realizację projektu wsparli: Arttelekom, TVK Waldex, www.miastoknurow.pl, Przegląd Lokalny i Wiadomości Powiatu Gliwickiego.Projekt rozpoczął się w ostatnich dniach sierpnia, a skończył się w I połowie listopada 2011 roku.

Celem projektu było: wsparcie finansowe dla 8-letniej Zuzi Kozieł z Knurowa poruszającej się na wózku inwalidzkim, promowanie wolontariatu w knurowskiej społeczności lokalnej i możliwość zabawy przy muzyce reggae.

 

Kluczowym etapem projektu był Koncert, który zorganizowaliśmy 29 października 2011 roku w Domu Kultury w Knurowie - Szczygłowicach. Na scenie wystąpili: Silesian Sound System, SensiMilion, NKS & Dziubadub, Radio Propaganda, Skaaj, Cezefiasz, Yappe o Sylwas XL. Imprezę poprowadził Adam Giza (jako Wolontariusz) - dziennikarz z TVS - dzięki temu, że wygraliśmy w konkursie Kreatywnie w wolontariat organizowanego przez Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu z Katowic i CRIS z Rybnika.

 

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się w Aktualnościach.

 

 grafika: PieM PROJEKT Rybnik / SCPR / Paweł Mitura-Zielonka
 

 

DZIEŃ RECYKLINGU:

 

To coroczne, jednodniowe wydarzenie, którego Organizatorem jest Fundacja Ekologiczna ARKA z Bielska - Białej, a realizowała go kilkunastoma Partnerami, tj. szkołami i organizacjami pozarządowymi z miejscowości takich jak: Gdańsk, Jelenie Góra, Drezdenko, Wałbrzych, Kietrz, Łukawiec, Mysłowice, Poręba, Stary Przylep, Krosno, Ogorzeliny, Sosnówka, Szczecinek, Czarna Białostocka, Linowo, Dziewkowice, Budzisław Kościelny, Koszewo, Brzesko, Czarnocin, Bielsko-Biała, Radom, Łódź, Przemyśl, Pniewy, Środa Wielkopolska, Brzeg, Lidzbark Warmiński, Toruń, Gogołowa, Wólka Kłucka, Bytom, Chełm, Kaczkowo Stare, Malbork oraz My, czyli Stowarzyszenie Cztery Pory Roku z Knurowa.

 

Materiały promocyjne i wsparcie merytoryczne otrzymaliśmy od głównego organizatora. A lokalnie wsparli nas: Radni z Rady Miasta Knurów - Włodzimierz Gwiżdż i Marian Gruszka, Urzędnicy z Urzędu Miasta Knurów - Teresa Golba, PPHU KOMART z Knurowa i lokalne media. 

Celem wydarzenia było poszerzenie wiedzy na temat ekologii wśród dzieci i młodzieży. Bezpośrednimi uczestnikami wydarzenia w Knurowie byli uczniowie klas 4-6 Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Karola Miarki z Knurowa. 

Podczas niniejszego wydarzenia uczestnicy wzięli udział w warsztatach z edukacji ekologicznej i w wycieczce do Sortowni znajdującej się na obrzeżach miasta Knurów. Pod koniec posilili się drobnym posiłkiem.

 

Szczegółowe informacje o wydarzeniu opisane są w Aktualnościach i na stronie Organizatora. 

 

 

grafika: Fundacja Ekologiczna ARKA z Bielska-Białej